אם רוצים להיות קיצוניים אפשר למצוא מה מזיק בכל דבר. בגדול קמין עצים הוא הגרוע ביותר. ושיטת החימום המזהמת הכי מעט והכי יעילה במונחים של זיהום ליחידת חימום היא מזגן, אבל, אם בכל זאת בא לכם קמין – גם קמין גז כמעט ולא מזהם ושימוש בו לא יפריע לשכנים שלכם או לכם כלל.

ממש לא. התקן הישראלי (נכון לרגע כתיבת שורות אלו) מתייחס רק לגובה הארובה ביחס למרחק שלה מהחלונות של השכנים ומבקש שהיא תהיה 1 מ' מעל החלון של השכן. הבעיה היא שהחלקיקים דווקא יורדים למטה ולא עולים למעלה… ולראיה – הריח נמצא בכל מקום…

לצערנו לא. מדובר בשיטות חימום הפועלות בתנאים שונים (טמפרטורות) וגם הארובות לא זהות תמיד במבנה. ההחלפה היא תהליך של לפרק את הישן ולשים חדש מהתחלה.

השאלה מורכבת כי מחירי העץ נעים בין חינם (עצים שאנשים אוספים לבד מכל הבא ליד) למחיר של עצים איכותיים שעולים לא מעט ובעצם מחיר ההסקה איתם דומה בסופו של יום למחיר הסקה שונה. בקרוב נעלה מאמר המסביר את נושא העלויות.

התשובה הנכונה פה היא שאם משתמשים בעצים לא איכותיים המצב עוד רע בהרבה ממה שמתואר פה באתר. שריפה של משטחי עץ/ריהוט/עץ צבוע/עץ מצופה… תביא לפליטה של חומרים מסרטנים ורעלים גרועים עוד יותר מהחומרים הגרועים גם ככה שנפלטים משריפה של עץ איכותי. 

גם פה התשובה היא ששימוש בעץ רטוב מביא למצב גרוע יותר ממה שאנו מתארים פה. שימוש בעץ רטוב מביא לתהליך בעירה פחות טוב בטמפרטורה נמוכה יותר (כי חלק מהאנרגיה מתבזבזת על אידוי מים) ולכן לפליטה של יותר חומרים מזהמים. רואים את זה בקלות ע"י עשן רב ולבן שיוצא מהארובה.

לצערנו, בנושא זה, אין הרבה פתרונות לטווח קצר. אם לא הצלחת לשכנע את השכן שהוא מזיק למשפחתו ואתם לא מעניינים אותו (למיטב נסיוננו, קל יותר לשכנע לפני שהקמין נרכש והותקן), הפתרון היחיד שלכם הוא לטווח ארוך – הצטרפות למאבק בעשן הקמינים (אפשר להירשם באתר הזה או בפייסבוק שלנו), פניה ותלונות למשרד להגנ"ס, ולמועצה האזורית/מקומית שלכם).

התשובה היא כן. לגבי הריח – אם יש ריח (ולא חשוב אם הוא נעים לך או לא) של עשן עצים, סימן שיש חומרים מסרטנים באוויר שחודרים כרגע למחזור הדם שלך. בנוסף לכך, החלקיקים הנשימים שנמצאים באוויר מביאים לעליה בתמותה מהתקפי לב, דלקות גרון וריאות אצל ילדים ועוד…

למרות שקמין פלט "הכי פחות גרוע" בין הקמינים המוסקים במוצקים, הוא עדיין מזהם מאוד ביחס לחלופות הטובות יותר כמו קמין נפט או קמין גז (או מזגן, אבל זה לא אותו הדבר…).
להלן תמונה מצורפת הממחישה את כמות פליטות החלקיקים לכל יחידת אנרגיית חימום מופקת.
ישנם מחקרים הטוענים שקמין פלט פולט רעלים מסוימים בצורה מוגברת.
תוכל למצוא הסברים מפורטים פה:
https://woodsmokepollution.org/pellet-stoves.html

יש לך שאלה אחרת? זה הזמן לשאול: