האם קמין עצים תקני הוא הפתרון?

האם קמין עצים תקני הוא הפתרון?

תעשיית קמיני העצים עובדת קשה כדי לשכנע אותנו שקנייה של עוד קמיני עצים היא הפתרון לבעיית עשן העצים. אבל זה פשוט לא עובד ככה.

קמין עם תו תקן אפילו לא קרוב ללהיות נקי או יעיל. אבילו אם משתמשים בעצים יבשים ומפעילים אות בדיוק לפי ההנחיות הם עדיין הרבה יותר מזהמים מכל שיטת חימום אחרת.

בדיקת הפליטות לא משקפת את אופן השימוש האמיתי

בדיקות הפליטות במעבדה מבוצעות עם עצים מיובשים בכבשן המאורגנים באופן מדוייק לפי מפרט הכולל מרחקים מדודים בין חתיכות העץ. ערימת העצים המושלמת הזו נשרפת בתנאים מבוקרים שמאפשרים תוצאה מיטבית שאין אפשרות מעשית לשחזר בשימוש רגיל בעולם האמיתי.
בנוסף, כמות גדולה של פליטות הנפלטות במהלך ההפעלה הראשונית (עד שהביעירה מתייצבת) לא נלקחת לתוך החישוב במהלך הבדיקה. הפליטות מתחילות להימדד רק אחרי שהתנור הגיעה לשלב הביעירה היציבה. בתנורים קטליטיים במיוחד, זה יכול להביא לפילטות גבוהות משמעותית מאלו הנמדדות במהלך הבדיקה.
לדוגמא, דוח של ה EPA (סוכנות הגנת הסביבה האמריקאית) השווה את כמות הפליטות המאושרות של קמיני עצים בין שתי קהילות באורגון. הבדיקה הראתה שהפליטות בפועל היו גבוהות בהרבה מאלו הרשמיות של הקמינים. לדוגמא, התנור הקטליטי הטוב ביותר בבדיקות שהראה 1.6 גרם/שעה פליטות, פלט בפועל בבית בו הוא פעל 24.1 גרם/שעה.
מחקר אחר מצא פליטות "גבוהות משמעותית" כשקמיני עצים הופעלו בבתים בהשוואה לסביבת הבדיקות. אפילו כשהוציאו מהחישובים את הקמין המזהם ביותר, "הפליטות בתנאים של חיים אמיתייים היו בקירוב פי 16 יותר גבוהות מאלו שנרשמו במהלך בדיקות אישור הפליטה (גרם/ק"ג)".
דו"ח (ראו PDF) מהמועצה האקולוגית הדנית מצביע על כך ש"אין הגיון בכך שלקמין תקני מותר לזהם פי 25 יותר מאשר למשאיות בנות 10" בנוסף מציין הדו"ח "במדידה של אולטרא חלקיקים בארובת פליטה של קמין תקני מודרני בתנאי הפעלה אידאלים מכשירי המדידה הגיעו למקסימום היכולת שלהם…. לכן זו לא יותר מאגדה שקמין תקני בתנאי בעירה אופטימלים לא מזהם"
אישורי בדיקה גם משתנים ממדינה למדינה. מחקר ששלח קמיני עצים שונים למדינות שונות בצפון אמריקה ואירופה לבדיקה סיכם "קבלת אישור הסביבתי עבור קמין עצים ספציבי, בהתבסס על בדיקות הפליטה שלו בבדיקות במדינות השונות נתן תוצאות אקראיות".

הפליטות של קמין מאושר מתגברות עם הזמן

פליטות גם מקמין חדש (קטליטי או לא קטליטי) מתגברות עם הזמן בשל הבלאי הפיסי שנגרם לקמין בשל השימוש. תוך כחמש שנים של החלקיקים מקמין קטליטי תהיה דומה לזו של קמינים ישנים וחסרי תקן. לפי דוח שנערך עבור ה EPA, "במהלך חייו הרגילים של הקטליסט, הביצוע הממוצע של התנור יהיה דומה לזה של הלא קטליטי שנשאר באותן רמות פליטה לאורך הזמן".
בגלל שהאפקט של ירידת היעילות של הרכיב הקטליטי משפיע בעיקר על מי שנמצא מחוץ לביתו של מפעיל הקמין, אין לבעל הקמין תמריץ להשקיע כסף ולהחליף את הרכיב בקטליטי.

עץ רטוב מדי מגביר את פליטת המזהמים

כשהעץ רטוב מדי, הפליוות יהיו גבוהות יותר, אפילו בקמין חדש. מספר מחקרים נערכו למדידת הלחות בעצים באזור ארה"ב וקנדה. ערימות עצים בניו יורק וורמונט הכילו 17%-41% לחות. בפורטלנד נמצאו גם ערימות עצים עם 100% לחות – כלומר יותר מיים מעץ. בגלל הבדלי מזג האוויר הלחות בעץ באזורים שונים משתנה באופן משמעותי.

עץ יבש מדי מגביר את פליטת המזהמים

בנוסף שמו לב שעץ רך יבש (11%-14% לחות) פולט יותר חלקיקים מזהמים ביחס לעץ עם 20%-30% לחות.
עץ יבש במיוחד פולט יותר רעלנים. כמו שנתוב במאמר תיאור המחקר – "השריפה עלולה להיות אינטנסיבית מדי כשמתמשים בעץ יבש מאוד בקמינים מבודדים, מצב זה מיצר תנאי "מחסור באוויר". בעירה כזו עלולה להכיל את הפליטות הגבוהות ביותר של פחמימנים ארומתיים רב טבעתיים קרציוגנים ומכילה בעיקר חלקיקי פחם שחור הדומה לפליטות של דיזל."
מחקר אחר מצביע – "המלצות מסורתיות ליצרני ומשתמשי קמיני עצים הן להמנע משריפה איטית בטמפרטורה נמוכה. המחקר שלנו מדגים שגם טמפרטורה גבוהה מאוד היא לא רצויה כי היא פולטת הרבה פחמימנים ארומתיים רב טבעתיים"

דירוג יעילות קמיני העצים מטעה

דירוג יעילות הקמינים יכולה גם להטעות. על פי דוח שנערך עבור ה EPA, "יש אינספור דרכים למדוד ולדווח על יעילות. אין דרך מוסכמת עולמית או אפילו באופן כללי למדוד או לדווח על יעילות, ובעצם זה עדיין נושא במחלוקת. המחלוקת נסובה הרבה פעמים  סביב סוגיות  שקשורות לטענות שווקיות. " יעילותו של קמין עצים גם משתנה בשימוש בעולם האמיתי, בהתאם לאופן השימוש סוג העץ והלחות שבו.

קמיני עצים מאושרים וכמויות גדולות של רעלנים קרציוגנים

בנוסף, קבוצת "משפחות למען אוויר נקי", יחד עם אחרים, הצביעו על עדויות מטרידות שקמינים חדשים, מאושרים לא מפחיתים את כמות הכימיקלים הרעילים. בעצם, הם אפילו פולטים יותר. אלו כימיקלים מהמסוכנים ביותר שאדם יכול להיחשף אליהם.
מחקר של ה EPA השווה תנורים קטליטיים מול רגילים ומצא שהפליטות של קמינים קטליטיים הן יותר מוטגניים מאשר פליטות של קמינים רגילים.
מחקר בבעלי חיים מצא שטכנולוגיות חדשות (שכללו קמיני עצים חדשים וקמיני פלט) פלטו פחות PM1 "אבל הם גרמו לרמה הגבוהה ביותר של התנהגויות  דלקתיות , ציטוטוקסיות וקרציוגניות" בריאות. באופן דומה מחקר מעבדה המשווה בעירה ללא אש גלויה עם פליטות של פתיתי עץ יעילים מצא שהחלקיקים שנפלטו מפתיתי העץ גרמו נזק גדול יותר לתאים. כותבי הדוח ציינו שתנאי בעירה שונים מיצרים חלקיקים בעלי שונות גבוה בתכונות הרעילות.

מחקר עדכני שהשווה פליטות מסוגים שונים של קמיני עצים מצא שקמיני עץ "מתקדמים" פלטו רעלנים שונים בכמויות גדולות יותר מאשר קמיני עצים רגילים. זה כולל גם רעלנים כמו בנזו-א-פירן ….

מחקר של קמיני עצים ואח מצא שרמת הפחמיימנים הארומתיים הרב טבעתיים הקרציוגנים באוויר בתוך בתים המפעילים קמין עצים היתה תמיד גבוהה יותר מהיעד השנתי של תנאי החוץ שהוגדרו על ידי האיחוד האירפאי. הבית במחקר בו היו הכמויות הנמוכות ביותר של החלקיקים היה זה שבו נמדדו הכמויות הגדולות ביותר של ה – PAH. מה שמרמז שמדידה של חלקיקים לבד היא לא אינדיקטור מספיק טוב על איכות האוויר בבית.

הפוסט הוא תרגום לא רשמי של העמוד הבא : https://woodsmokepollution.org/wood-stoves.html

ה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *